ul. Zduńska 5, budynek mieszkalny

W północnej części miasta, na wzgórzu Knieberg, po północnej stronie ul. Zduńskiej (dawnej Töpferstrasse) przecinającej wierzchołek wzgórza ze wschodu na zachód, biegnącej równolegle do ulicy Żwirki i Wigury (dawnej Kniebergstrasse). Usytuowany w odległości około 10 metrów od osi jezdni, kalenicowo, wolnostojący. Przed frontem (od południa) mały ogródek kwiatowy otoczony współczesnym ogrodzeniem z siatki, z tyłu mały ogródek warzywny.

Dom mieszkalny.

Dom jednorodzinny.

Dom zbudowany na początku XX wieku (prawdopodobnie około 1910 roku), typowy dla zabudowy przedmieść, o skromnej architekturze i detalu.

Budynek murowany z cegły,, tynkowany, tynki wapienne (baranek), cokół fundamentu wtórnie obetonowany, odsadzka od lica 1 - 2 cm. Na elewacji frontowej (południowej) skromny detal architektoniczny z cegły i tynku  (lizeny, pseudoattyka). Przy ryzalicie frontowym drewniany ganek z płaskim daszkiem krytym papą na deskowaniu. Budynek częściowo podpiwniczony, wzniesiony na rzucie prostokąta, z płytkim ryzalitem frontowym na środkowej osi; jednokondygnacjpwy z użytkowym poddaszem, kryty dachem dwuspadowym o bardzo spłaszczonych połaciach (drewniany stropodach, kryty papą); więźba krokwiowo - płatwiowa. Ryzalit frontowy dwukondygnacjowy z pseudoattyką i płaskim daszkiem (drewniany stropodach kryty papą).