ul. Warszawska 36, budynek mieszkalny

Położenie:
We wschodniej części miasta, na terenie Przedmieścia Malborskiego, rozwiniętego w XIX i pocz. XX wieku w kierunku południa i wschodu wzdłuż obecnej ul. Warszawskiej (Hindenburgstrasse), gdzie na dużych parcelach lokowano reprezentacyjne budowle użyteczności publicznej i rezydencje wyższych urzędników regencji. Po przekroczeniu torów kolejowych  wiaduktem w ciągu jezdni, ulica zmienia swój charakter, budynki oddalają się od osi jezdni,  tracą swój reprezentacyjny charakter, detal jest skromniejszy, formy bardziej typowe. Kamienice mają duże gabaryty i  przeważnie 3 kondygnacje. Budynek nr 36 położony jest w południowej pierzei ulicy, od zachodu przylega niższy dom nr 34, od wschodu przejazd na podwórze. Między domem a trotuarem trawnik.

Określenie obiektu/funkcja:
Dom mieszkalny, wielorodzinny ze sklepem w parterze.

Przed 1945 rokiem:
Kamienica czynszowa.

Historia/Datowanie: 
Kamienica wzniesiona w 1 ćw. XX wieku, wraz z pozostałą zabudową wschodniego odcinka dzisiejszej ulicy Warszawskiej (przed 1945 r. - Hindenburgstrasse).

Opis:
Kamienica murowana z cegły ceramicznej, tynkowana, w całości podpiwniczona, dwukondygnacjowa z użytkowym poddaszem, nakryta dachem mansardowym pokrytym blachą - w części frontowej, trójkondygnacjowa w części tylnej z płaskim dachem krytym papą. Wzniesiona na planie prostokąta z frontowym, osiowym płytkim ryzalitem, przed którym dwukondygnacjowy taras, od wschodu otwarty ganek wejściowy ze schodami, od południa ryzalit z wejściem podwórzowym.