ul. Kościuszki 49, zbór Kościoła Zielonoświątkowego

Położenie:
We wschodniej części miasta, na terenie dzielnicy powstałej w latach 1880-1914 w związku z budową kolei, po zachodniej stronie torów kolejowych linii do Grudziądza, we wschodniej pierzei ul. Kościuszki (przed 1945 r. Bismarckstrasse), wolnostojący. Po drugiej stronie podwórza gospodarczego występują tereny kolejowe.

Określenie obiektu/funkcja:
Zbór Kościoła Zielonoświątkowego

Przed 1945 rokiem:
Kasyno oficerskie związane z koszarami artyleryjskimi.

Historia/Datowanie:
Budynek powstał w związku z budową koszar artyleryjskich, w ich bliskim sąsiedztwie, po przeciwnej stronie dawnej Bismarckstrasse w roku 1900. Przebudowane jeszcze przed 1945 roku, do 1994 pełniły rolę kasyna oficerskiego.

Opis:
Budynek wolnostojący, murowany z cegły ceramicznej licowej dwukondygnacjowy, całkowicie podpiwniczony, nakryty dachami dwuspadowymi (korpus główny), wielopołaciowym (część tylna), oraz płaskimi (aneksy). Dachy pokryte kwadratami z eternitu i papą na deskowaniu. Więźba dachowa konstrukcji drewnianej, krokwiowo - jętkowa. Wzniesiony na rzucie prostokąta z parterowymi aneksami od wschodu, południa i północy. Pierwotnie budynek złożony był z części frontowej z ryzalitem na osi, nakrytym dwuspadowym dachem poprzecznym do głównej kalenicy, oraz części tylnej węższej z dachem wielopołaciowym. Obecnie fasada budynku przysłonięta parterowym aneksem z płaskim dachem, na całej szerokości elewacji. Kolejne, niewielkie aneksy usytuowano od południa  - po obu stronach ryzalitu tylnej części, oraz od północy - w narożniku między szczytem korpusu głównego a częścią tylną budynku.