ul. Kościuszki 40, dom mieszkalny

Położenie:
We wschodniej części miasta, po zachodniej stronie torów kolejowych linii do Grudziądza, we wschodniej pierzei ul. Kościuszki (przed 1945 r. Bismarck-strasse), wolnostojący. Po drugiej stronie podwórza gospodarczego występują tereny kolejowe. Od ulicy oddziela go niewielki ogródek otoczony metaloplastycznym ogrodzeniem na betonowej podmurówce.

Określenie obiektu/funkcja:
Dom mieszkalny - willa

Przed 1945 rokiem:
Willa

Historia/Datowanie:
Dom mieszkalny o charakterze willowym został wzniesiony według indywidualnego projektu w pierzei ulicy pośród zabudowy o zbliżonym charakterze. Powstał w 1 ćw. XX w.

Opis:
Murowany z cegły ceramicznej, tynkowany, jednokondygnacjowy z użytkowym poddaszem, nakryty dachem naczółkowym z pokryciem ceramicznym - karpiówka w koronkę. Więźba dachowa płatwiowo - krokwiowa ze ścianką kolankową. Dom wzniesiony na rzucie zbliżonym do kwadratu z ryzalitem frontowym poprzedzonym trójboczną werandą, oraz ryzalitem wejściowym (południowym). Przy ryzalicie wejściowym taras z murowaną balustradą. Od północy przy elewacji szczytowej dobudowany współczesny aneks mieszczący kwiaciarnię. Budynek posadowiony na wysokim cokole wyodrębnionym szerokim gzymsem kordonowym.