ul. Katedralna 3, pałacyk, rezydencja prezydenta Rejencji Kwidzyńskiej

Położenie:
Na obszarze Starego Miasta na Przedzamczu, w bezpośrednim sąsiedztwie zespołu katedralnego, od wschodu skwer z nasadzeniami zieleni wysokiej (lipy, klony), oraz krzewów dekoracyjnych, od północy zlokalizowany gmach Rejencji. Pałacyk usytuowany szczytem wschodnim do ul. Katedralnej. Przed frontem (od północy) skwer z nasadzeniami zieleni wysokiej. Pałacyk wraz z łącznikiem i oficyną od południowego-zachodu położony poniżej poziomu jezdni ul. Katedralnej, na terenie skarpy podzamcza o nachyleniu w kierunku zachodnim, stąd drogi komunikacyjne w otoczeniu obiektów z licznymi schodami.

Określenie obiektu/funkcja:
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych.

Przed 1945 rokiem:
Rezydencja prezydenta Rejencji Kwidzyńskiej

Historia/Datowanie:
Pałacyk powstał około roku 1804 dla potrzeb barona von Schleinitza, w roku 1809 przejęty przez państwo z przeznaczeniem na rezydencję prezydenta Rejencji. Wzniesiony w stylu klasycystycznym, rozbudowany w XIX wieku równocześnie z rozbudową Pałacu Rejencji.

Opis:
Budynek murowany z cegły ceramicznej, tynkowany, podpiwniczony, 1 i 1/2 kondygnacjowy, nakryty naczółkowym dachem z pokryciem ceramicznym (karpiówka), łącznik parterowy z dwuspadowym dachem krytym karpiówką, oficyna parterowa z czterospadowym, spłaszczonym dachem krytym papą bitumiczną na deskowaniu. Budynek na planie prostokąta z płytkimi ryzalitami od frontu i podwórza (północ-południe), przy narożniku południowo-zachodnim prostokątny łącznik stanowiący komunikację z prostokątnym budynkiem oficyny wzniesionym w jednej linii z łącznikiem. Pomiędzy budynkami od wschodu niewielki ogród. Przy łączniku od zachodu wysoki taras na planie prostokąta.

Wyboru dokonał Bogumił Wiśniewski Główny Specjalista ds. Ochrony Zabytków w Urzędzie Miejskim w Kwidzynie, na podstawie: Kwidzyn - Katalog Zabytków Architektury, Maria Gawryluk, Dariusz Barton, 1996, oraz z tzw. Białych Kart Obiektu. Fotografie z Gminnej Ewidencji Zabytków.