ul. Chopina 17, dom mieszkalny

Położenie:
We wschodniej części miasta, na terenie dzielnicy związanej z budową kolei, która powstała w latach 1880 - 1914 łącząc Przedmieście Malborskie z Grudziądzkim. Osią zespołu urbanistycznego powstałego w tym okresie, jest ul. Chopina (Banhofstrasse, po 1945 roku - Dworcowa) łącząca centrum miasta z dworcem kolejowym, co tłumaczy jej pierwotną nazwę. Zabudowa zlokalizowana przy tej ulicy ma charakter reprezentacyjny, tworzy ją zespół domów głównie mieszkalnych. Dom nr 17 położony jest w północnej pierzei ulicy, przy skrzyżowaniu z ul. Kopernika (dawną Artileriestrasse), wolnostojący, odsunięty znacznie od osi jezdni, od południa duży skwer z popiersiem Fryderyka Chopina i nasadzeniami z robinii akacjowej i żywotników, oraz krzewów dekoracyjnych. Od północy dobudowana oficyna, wokół której ogród warzywny.

Określenie obiektu/funkcja:
Dom mieszkalny.

Przed 1945 rokiem:

Dom mieszkalny.

Historia/Datowanie:

Dom powstał wraz z pozostałą zabudową obecnej ulicy Chopina (dawna Banhofstrasse, po 1945 roku - Dworcowa) w ostatniej ćwierci XIX wieku, podobnie jak sąsiednie domy wyposażony w klasycyzujący detal.

Opis:

Budynek murowany z cegły, tynkowany, w całości podpiwniczony, dwukondygnacjowy ze skromnym detalem elewacyjnym. Od zachodu do elewacji bocznej przylega drewniana weranda na murowanym cokole. Dom nakryty dachem dwuspadowym o spłaszczonych połaciach pokrytym papą na deskowaniu. Przy elewacji frontowej na osi głównej dwukondygnacjowy ryzalit, wyższy, nakryty płaskim dachem krytym papą. Budynek na rzucie prostokąta ze środkowym ryzalitem, od zachodu weranda, od północy prostokątna w rzucie oficyna.

Wyboru dokonał Bogumił Wiśniewski Główny Specjalista ds. Ochrony Zabytków w Urzędzie Miejskim w Kwidzynie, na podstawie: Kwidzyn - Katalog Zabytków Architektury, Maria Gawryluk, Dariusz Barton, 1996, oraz z tzw. Białych Kart Obiektu.