ul. Piłsudskiego 28, Przedszkole

Położenie:
W centrum miasta, w południowej części przedmieścia grudziądzkiego, po zachodniej stronie ul. Piłsudskiego (dawna ul. 1 Maja, przed 1945 rokiem Grünstrasse), przy skrzyżowaniu z ul. Basztową (Kleine Herrenstrasse). Budynek położony na rozległej działce narożnej ogrodzonej parkanem z kutych, ażurowych prętów z ornamentem geometrycznym u góry, rozpiętych między ceglanymi, tynkowanymi słupkami. Od wschodu, między sąsiednim budynkiem nr 30 brama wjazdowa, w głębi współczesny garaż. Od południowego - zachodu teren ogrodu przedszkolnego z nasadzeniami drzew owocowych i żywotników, oraz urządzeniami do zabaw. Od ulicy budynek dzieli wąski trotuar.

Określenie obiektu/funkcja:
Przedszkole.

Przed 1945 rokiem:
Dom mieszkalny o charakterze willowym.

Historia/Datowanie:
Wzniesiony w latach 90-tych XIX wieku w formach reprezentacyjnych, charakterystycznych dla całej zabudowy ul. Piłsudskiego, klasycystyczny.

Opis: 
Budynek wolnostojący, murowany z cegły ceramicznej, tynkowany z bogatym sztukateryjnym detalem, podpiwniczony, dwukondygnacjowy ze ścianką kolankową, nakryty w części południowej dwuspadowym, w północnej - płaskim dachem pokrytym papą na deskowaniu. Nad tarasem północnym pulpitowy daszek kryty falistą blachą, ganek wejściowy z płaskim dachem i pulpitowym zadaszeniem schodów. Budynek wzniesiony na rzucie zbliżonym do kwadratu z licznymi aneksami - werandą od północy, gankiem wejściowym i przybudówką od południa, aneksami gospodarczymi (w części przebudowanymi) od zachodu. W elewacji frontowej płytki ryzalit dwuosiowy.