Mapa sieci dróg Rejencji Kwidzyńskiej, 1827 rok

Hauptstraßen Karte von dem Marienwerder Regierungs Departement

Mapa przedstawia stan ważniejszych dróg komunikacyjnych na całym terenie Rejencji Kwidzyńskiej. Rejencja kwidzyńska formalnie powołana została do życia w 1815 roku. Rejencję tworzyły odtąd następujące powiaty: grudziądzki (Graudenz), chełmiński (Culm), toruński (Thorn), brodnicki (Strasburg), suski (Rosenberg), lubawski (Löbau), kwidzyński (Marienwerder), sztumski (Stuhm), świecki (Schwetz), chojnicki (Konitz), człuchowski (Schlochau), wałecki (Deutsch Krone) i złotowski (Flatow). Powierzchnia obszaru zarządzanego przez władze w Kwidzynie – piątego co do wielkości terytorialnej w monarchii Hohenzollernów – wynosiła łącznie ok. 17 595 km? (318 mil kwadratowych). Maksymalna rozpiętość rejencji kwidzyńskiej z północy na południe wynosiła ok. 14 mil pruskich, a z zachodu na wschód 41 mil pruskich. Oryginał planu znajduje się w Tajnym Państwowym Archiwum w Berlinie.